ŠTA JE ARTROPLASTIKA KOLENA?
Operacija zamene kolena i ugradnje veštačkog kolena (artroplastika) je hirurški zahvat kojim se obnavlja funkcija prethodno oštećenog zgloba kolena i smanjuje bol. Operacija zamene kolena podrazumeva ugradnju veštačkog zgloba-endoproteze na mestu prethodno oštećenog zgloba (oštećenje može biti posledica povrede, upale ili može nastati kao posledica starenja-degenerativno oštećenje). Endoproteza može biti parcijalna (delimična) ako se menja jedno zglobno telo ili totalna (potpuna) ako se menja kompletan zglob. Materijali koji se koriste za izradu endoproteza su metali (npr. čelik, titanium), keramika ili plastične mase. Kod 95% pacijenata veštacki zglob traje deset godina i više. Operacija traje oko 2 sata.
INDIKACIJE / ZAŠTO SE RADI
• Najčešći razlog za obavljanje artroplastike kolena je uklanjanje jakog bola koji nastaje kao posledica osteoartritisa. Pacijenti kojima je potrebna atroplastika kolena imaju probleme pri hodu, pri penjanju stepenicama, sedenju i ustajanju sa stolice. Neki pacijenti mogu imati blag do jak bol u kolenu i tokom mirovanja.
KAKO SE IZVODI?
• Hirurška procedura se izvodi dok je koleno u savijenom položaju, kako bi sve površine zgloba kolena bile izložene i dostupne hirurgu. Hirurg pravi 6 do 10 reza na kolenu (dužine 10 do 25 cm) u cilju uklanjanja čašice i oštećenih delova zgloba kolena. Kada se površina zgloba kolena adekvatno pripremi pristupa se ugradnji delova veštačkog (arteficijalnog) zgloba. Pre nego što se završi operacija hirurg savija i rotira zglob u cilju testiranja i balansiranja pokreta u veštačkom zglobu kolena i utvrđivanja funkcije veštačkog zgloba.
POTENCIJALNI RIZICI
• Artroplastika je kao i svaka operacija praćena rizikom od nastanka sledećih komplikacija: infekcija, formiranje krvnih ugrušaka u venama nogu i posledičnog nastanka plućne embolije, srčanog udara, šloga, oštećenja nerava.
• Znakovi koji mogu ukazati na postojanje infekcije su: povišena telesna temperatura (>37.8 C), groznica, curenje sadržaja sa rezova, crvenilo, toplina, otok i bol kolena. Infekcija veštačkog zgloba javlja se retko i mora se lečiti antibioticima.
• Veštački kuk kao i svaki veštački materijal ima svoj rok trajanja. Svakodnevnom upotrebom zgloba kolena metalni i plastčni delovi veštačkog zgloba kuka se troše. Veštački zglob kuka će trajati kraće ukoliko se budete izlagali napornim fizičkim aktivnostima ili ukoliko budete dizali teret.
PRIPREMA
• Operaciju zamene zgloba kolena i ugradnje veštačkog kolena izvodi ortoped. Pre procedure ortoped izvodi pregled kolena u cilju utvrđivanja obima pokreta u zglobu, stabilnosti zgloba i snage mišića koji učestvuju u izvođenju pokreta u zglobu kolena.
• Operacija se može izvoditi u opštoj (tokom operacije nećete biti svesni), spinalnoj ili epiduralnoj anesteziji (bićete svesni tokom operacije,ali od nivoa kuka nadole nećete oseč+ćati bol). Lekar će Vam dati posebna uputstva za pripremu pred operaciju. Može biti potrebno da privremeno obustavite uzimanje određenih lekova. Ne smete jesti i piti 8-12 sati pre operacije.
OPORAVAK NAKON OPERACIJE ZAMENE KUKA
• Može postojati potreba da nekoliko nedelja nakon operacije koristite štake ili hodalicu. Biće potrebno (ukoliko je moguće) da nakon povratka iz bolnice imate pomoć u obavljanju svakodnevnih aktivnosti (kuvanje, kupanje, pranje veša). Ukoliko ste u mogućnosti poželjno je da: svakodnevno funkcionisanje po kući organizujete na jednom spratu; ugradite ručke u kupatilu koje će Vam olakšati tuširanje; nabavite stolicu sa mekim sedištem i hoklicu na kojoj ćete držati operisanu nogu podigutom; podignete visinu toaletne šolje na onu koja Vam odgovara; nabavite klupu na kojoj ćete sedeti tokom tuširanja.
• Nakon operacije bićete nekoliko sati u prostoriji za oporavak. Biće potrebno da u bolnici provedete nekoliko dana. Možete imati bol u kolenu, ali u konsultaciji sa lekarom možete uzeti lekove protiv bolova.
• Tokom boravka u bolnici preporučuje se da povremeno pomerate stopalo i skočni zglob u cilju poboljšanja protoka krvi u nogama, čime se sprečava nastanak otoka i formiranje krvnih ugrušaka. Biće potrebno da dobijate lekove koji sprečavaju zgrušavanje krvi i da nosite kompresivne čarape u cilju sprečavanja stvaranja krvnih ugrušaka u dubokim venama nogu.
• Dan nakon operacije fizioterapeut će doći i pokazaće Vam koje vežbe za koleno koje će biti potrebno da radite. Brzina oporavka zavisi od toga koliko ćete se pridržavati instrukcijama ortopeda u pogledu nege rane, ishrane i fizikalne terapije. Vaš program fiziklane terapije će uključivati: hodanje (postepeno će se pojačavati intenzitet, prvo ćete hodati u zatvorenoj prostoriji, nakon toga napolju, kako biste poboljšali svoju pokretljivost); postepeno vraćanje kućnim poslovima i svakodnevnim aktivnostima, koje uključuju penjanje i spuštanje stepenicama i obavljanje vežbi za koleno koje Vas je fizioterapeut naučio.