Google translate

Laparoskopska apendektomija (laparoskopska operacija slepog creva)

ŠTA JE LAPAROSKOPSKA APENDEKTOMIJA?

Apendektomija  je hirurško uklanjanje slepog creva (apendiksa). Slepo  crevo je  crvoliki deo koji se nalazi na cekumu-početnom delu debelog  creva.  Apendektomija se može vršiti klasičnim ili laparoskopskim  pristupom.  Laparoskopsko uklanjanje slepog creva (apendektomija) je  operacija koja  se izvodi uz pomoć laparoskopa (hirurškog instrumenta sa  video kamerom  na kraju) i specijalnih hirurških instrumenata koji se  uvode u trbuh  kroz male rezove na trbušnom zidu. Prednosti laparoskopske  hirurgije su  brojne: pacijent ustaje nekoliko sati nakon operacije i  bolnicu  napušta istog dana ili sutradan, manji je broj komplikacija i  oporavak  je brži. Operacija traje 1-2 sata.

INDIKACIJE / ZAŠTO SE RADI?

Operativno uklanjanje slepog creva izvodi se kod upale slepog creva.

KAKO SE IZVODI?

• Operacija se obavlja u opštoj anesteziji (nećete biti svesni tokom operacije).
  • Laparoskopsko  uklanjanje slepog creva izvodi se kroz 3 od 4 reza  promera 0.5 do 1 cm  (umesto klasičnog operativnog reza od 5-7cm), bez  presecanja struktura  prednjeg trbušnog zida. Kroz ove otvore na trbuhu  uvodi se laparoskop i  drugi hirurški instrumenti. Uz pomoć video kamere  unutrašnjost trbuha i  organi u njemu se prikazuju na momitoru. Na osnovu  prikazane slike uz  pomoć specijalnih instrumenata doktor uklanja slepo  crevo. Nakon toga  se mali rezovi na trbuhu zašivaju i operacija je  završena.

POTENCIJALNI RIZICI

• Rizik  od nastanka komplikacija tokom otvorene operacije je nizak.  Zavisi od  Vašeg zdravstvenog stanja i od razloga zbog kog se obavlja  operacija  (da li je hitna ili elektivna). Ukoliko dođe do nastanka  komplikacija  one se najčešće lako rešavaju.
  • Komplikacije mogu biti   krvarenje, stvaranje ugrušaka krvi (trombova), infekcija, povreda   okolnih struktura, upala pluća, pojava lokalizovane infekcije  (apscesa), priraslica, kile itd…

PRIPREMA

• Nemojte  ništa jesti i piti 12 sati pre operacije. Dozvoljeno je da  popijete  svoje lekove sa malom količinom vode na dan operacije.
  • Popijte tečnost za pražnjenje sadržaja creva (laksativ).
  • Morate  prijaviti lekaru sve lekove koje uzimate u redovnoj terapiji. Može biti  potrebno da po nalogu lekara kratkotrajno prekinete sa korišćenjem  odredjenih lekova.

OPORAVAK

• Istog  dana ili dan nakon operacije možete napustiti bolnicu.  Nekoliko sati  nakon operacije možete da ustajete i da počnete sa unosom  tečnosti i  lake hrane. Prilagodite aktivnosti tome kako se osećate nakon   operacije. Kontrolni pregled se zakazuje najčešće za sedam dana, a po   potrebi i ranije.
  • Kompletan oporavak nakon ove operacije traje  do 7  dana, za razliku od klasične operacije, gde taj period iznosi 4 do  6  nedelja. Možete imati bolove slabijeg intenziteta. Nakon malih  rezova ne  ostaju ožiljci ili su oni minimalni.