ŠTA JE LAPAROSKOPSKA BIOPSIJA JETRE?
Biopsija jetre je dijagnostička procedura kojom se uzima mali deo tkiva jetre u cilju otkrivanja ili dokazivanja određene bolesti jetre. Lekar može predložiti biopsiju jetre zbog abnormalnih rezultata laboratorijskih parametara funkcije jetre ili zbog prisustva različitih promena na jetri viđenih uz pomoć metoda vizuelizacije (ultrazvuk, skener..). Tehnike kojima se uzima uzorak tkiva jetre su perkutana biopsija jetre, transjugularna biopsija jetre i laparoskopska biopsija jetre. Laparoskopska biopsija jetre podrzumeva uzimanje uzorka jetre u sklopu hirurške procedure koja se obavlja uz pomoć specijalnih hirurških instrumenata i instrumenta sa video kamerom na vrhu (laparoskop) koji se uvode kroz nekoliko malih reziva na trbuhu, a kojim se jetra i druge strukture i organi u trbuhu vide na monitoru.
INDIKACIJE / ZAŠTO SE RADI?
• Biopsija jetre se može obaviti u cilju: otkrivanja bolesti jetre koje se drugom metodom ne mogu otkriti, uzimanja uzorka promene na jetri, utvrđivanja težine bolesti (stadijuma bolesti), otkrivanja efikasnosti primenjene terapije (na osnovu građe i funkcije jetre), praćenja stanja jetre nakon transplantacije jetre.
• Doktor Vam može prdložiti biopsiju jetre ukoliko: su rezultati laboratorijkskih parametara funkcije jetre abnormalni bez poznatog razloga, ukoliko postoji turmorska promena ili druga promena na jetri koja je viđena drugim dijagnostičkim metodama (ultrazvuk, CT…) ili ukoliko imate povišenu temperaturu nepoznatog uzroka.
• Biopsija jetre se koristi u cilju otkrivanja (postavljanja dijagnoze) i težine (stadijuma) različitih bolesti jetre, kao što su: nealkoholna bolest jetre, hronični hepatitis B i C, autoimuni hepatitis, alkoholna bolest jetre, primarna bilijarna ciroza jetre, primarni sklerozirajući holangitis, hemohromatoza, Wilsonova bolest.
KAKO SE IZVODI?
Laparoskopska biopsija jetre se izvodi u opštoj anesteziji (tokom procedure nećete biti svesni). Laparoskopska biopsija jetre je operativna procedura koja se izvodi u ležećem položaju. Laparoskopska biopsija jetre se obavlja uz pomoć specijalnih hirurških instrumenata i instrumenta sa video kamerom na vrhu (laparoskop) koji se uvode kroz nekoliko malih rezova na trbuhu. Doktor uz pomoć video kamere na laparoskopu vidi sliku jetre na monitoru i odlučuje sa kog dela jetre će se uzeti uzorak. Nakon uzimanje uzoraka instrumenti se uklanjaju, rezovi se zašivaju, tako da je ožiljak nakon operacije minimalan.
POTENCIJALNI RIZICI
Potencijalne komplikacije koje mogu nastati usled ove procedure su: bol na mestu uzimanja uzoraka za biopsiju (predstavlja najčešću komplikaciju), krvarenje, infekcija (veoma retko), povreda susednih organa. Bol koji nastaje nakon biopsije je najčešće u vidu blage nelagodnosti. Ukoliko osećate bol ili nelagodnost, u konsultaciji sa lekarom možete uzeti lek protiv bolova.
PRIPREMA
• Nemojte jesti i piti 8 do 12 sati pre procedure.
• Obavestite lekara o lekovima koje uzimate u redovnoj terapiji.
• Potrebno je da prestanete sa korišćenjem Aspirina, Brufena, Nimulida, Diklofena pre biopsije.
• Ukoliko uzimate lekove koji sprečavaju zgrušavanje krvi (Aspirin, Plavix, Clopidix, Farin, Sincum, Sintrom, Pradaxa, Xarelto, Eliquis, Fraxiparin) posavetujte se sa Vašim lekarom o korigovanju doze leka pre procedure.
OPORAVAK
• Nakon same procedure bićete nekoliko sati u prostoriji za oporavak, gde će zdravstveni radnici pratiti Vaše stanje. Najčešće je potrebno da 1 do 2 dana nakon procedure provedete u bolnici (po potrebi i više). Preporočuje se da na proceduru dođete u pratnji člana porodice ili prijatelja.
• Ubrzo se možete vratiti uobičajenim aktivnostima. Izbegavajte dizanje tereta u daljem vremenskom periodu.