ŠTA JE LAPAROSKOPSKA HERNIOPLASTIKA?
Kila (hernia) predstavlja ispupčenje dela trbušnog zida usled prolaska trbušne maramice, dela creva, neke druge strukture ili organa kroz otvor na trbušnom zidu (oslabljeni deo trbušnog zida). Hernioplastika je naziv za operaciju kojom se uklanja kila. Postoje klasična i laparoskopska hernioplastika. Laparoskopska (zatvorena) hernioplastika je operacija kojom se efikasno uklanja kila, naročito manjih dimenzija. Operacija se obavlja tako što hirurg kroz manje rezove na koži trbuha uvodi specijalne hirurške instrumente uz pomoć kojih posmatra unutrašnjost trbušne duplje i obavlja proceduru. Nakon uklanjanja kile postavljaju se protetske mreže koje imaju ulogu da ojačaju oslabljene delove trbušnog zida i spreče ponovni nastanak kile. Laparoskopska hernioplastika je procedura koja je komfornija za pacijenta zato što je praćena manjim osećajem nelagodnosti nakon operacije, boravak u bolnici je kraći (1 dan ili po potrebi duže), ožiljaka nema ili su mali i brži je povratak svakodnevnim aktivnostima.
INDIKACIJE / ZAŠTO SE RADI?
Hirurško uklanjanje kile laparoskopskom hernioplastikom preporučuje se kod:
- Kile koja uzrokuje bol ili neke druge smetnje.
- Ukoliko dođe do uklještenja kile ili nekih drugih komplikacija (strangulacija…).
- Ova procedura se ne preporučuje kod kod dece.
KAKO SE IZVODI?
- Operacija se obavlja u opštoj anesteziji (tokom operacije nećete biti svesni). Na trbuhu se prave mali rezovi kroz koje se ubacuje laparoskop i specijlani hirurški instrumenti uz pomoć kojih se obavlja procedura. Trbuh se ispunjava vazduhom nakon čega se unutrašnjost trbušne duplje i organi u njoj vide jasnije. Laparoskop je instrument koji ima izvor svetlosti i kamericu na svom kraju i uz pomoć kog se trbušna duplja vidi na ekranu. Nakon uklanjanja kile na otvor ili oslabljeno mesto na trbušnom zidu postavlja se protetska mrežica.
POTENCIJALNI RIZICI
- U povišenom riziku od nastanka komplikacija nakon ove operacije su pacijenti koji su ranije imali duboku vensku trombozu, pacijenti koji uzimaju Aspirin Ili antikoagulantnu terapiju (Farin, Sincum, Sintrom, Xarelto, Pradaxa, Eliquis), pušači i pacijenti koji imaju ozbiljne probleme pri mokrenju (npr. zbog uvećane prostate).
- Postoji rizik od pojave alergijske reakcije na anestetike koji se koriste tokom pocedure.
- Kao i u svakoj proceduri postoji rizik od krvarenja i infekcije.
- Veoma retlko može doći do oštećenja nerava, povrede femoralne (butne) arterije i vene, utrnulosti kože na mestu obavljanja operacije, smanjenog dotoka krvi u testise (testikularne atrofije) ili oštećenja semene vrpce (može dovesti do steriliteta).
- Postoji rizik od ponovne pojave kile (ponovna kila može nastati ukoliko je protetska mrežica koja se stavlja neodgovarajuće veličine).
PRIPREMA
- Nemojte jesti i piti 8 sati pre procedure. Jutro pre procedure možete uzeti svoje lekove sa malom količinom vode.
- U konsultaciji sa lekarom potrebno je da kratkotrajno prekinete sa uzimanjem lekova koji utiču na zgrušavanje krvi.
- Prestanite sa pušenjem. Pušenje može uticati na ponovnu pojavu kile.
OPORAVAK
- HealthMedic možete napustiti istog dana ili dan nakon operacije. Za kompletan oporavak potrebno je 1-2 nedelje.
- Nakon 4 nedelje možete upražnjavati napornu fizičku aktivnost (vežbanje).